Seară duhovnicească la Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Tomești 1, Protopopiatul II Iași

Evenimente Martie 20, 2023

La Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Tomești 1, Protopopiatul II Iași s-a desfășurat o seară duhovnicească duminică, 19 martie 2023 la ora 17.00. Invitat a fost Părintele Profesor Dr.Liviu Petcu fiind prezentată tema „Luarea Crucii și urmarea lui Hristos”.

În deschiderea conferinței a fost susținut un moment artistic de către elevii Școlii „D.D.Pătrășcanu”, Tomești, coordonați de către doamna Profesor de religie Georgeta Murărașu.

Părintele paroh Teofil Leuștean a făcut o introducere, amintind despre sensurile Sfintei Cruci. Părintele Profesor Dr.Liviu Petcu a început apoi cuvântul de învățătură cu un scurt istoric al bisericii Barnovshi, din apropierea Halei Centrale din Iași, amintind și despre viața deosebită a ctitorului ei, voievodul Miron Barnovschi (1626-1629 și încă trei luni în 1633) executat la Constantinopol de către turci.

A urmat apoi cuvântarea părintelui profesor despre Sfânta Cruce ca urmare a lui Hristos, tâlcuind versetul de la evanghelia după Marcu, capitolul 8, versetul 34 „Oricine voieşte să vină după Mine să se lepede de sine, să-şi ia Crucea şi să-Mi urmeze Mie.: „Sfântul Ioan Gură de Aur scria în Comentariu la Epistola către Galateni, în ochii lui Dumnezeu orice om este important. Dacă ar rămâne doar un singur om în lumea aceasta și pentru acel om Hristos ar fi propovăduit, s-ar fi răstignit, ar fi înviat, s-ar fi înălțat la ceruri și ar fi dăruit trupul lui prin sSfânta Euharistie. Deci iată ce mult contează un singur om înaintea lui Dumnezeu; numai omul poartă amprenta lui Dumnezeu, chipul lui Dumnezeu, de aceea Dumnezeu suferă când cineva nu ia calea Evangheliei. Totuși mulți sunt chemați, puțini aleși. Am găsit un cuvânt la Sf. Chiril al Alexandriei care zice <<Chemați suntem toți, dar aleși sunt cei care răspund chemării. >> Așadar oricine voiește se poate mântui. Sf. Maxim Mărturisitorul spune că omenii nu sunt decât voințe, adică totul este să vrei.”

În partea a doua a conferinței a urmat sesiunea de întrebări care au aprofundat aceste sensuri duhovnicești ale urmării lui Hristos și a purtării Sfintei Cruci. La eveniment au participat preoții din cadrul cercului misionar nr. 7 "Sfântul Voievod Ștefan cel Mare".

Serile duhovnicești sunt organizate în cadrul cercurilor misionare din cadrul Protopopiatului II Iași cu sprijinul Părintelui Protopop Marius Daniel Profir și prin îndrumarea și colaborarea cu Părintele Misionar protopopesc al Protopopiatului II Iași, Neculai Dorneanu.

Citește alte articole despre: Protopopiatul II Iași, seară duhovnicească