Seară duhovnicească cu tema ”Comuniune și întrajutorare între credincioși” la Parohia „Sf.Voievozi” Cozmești, Protopopiatul II Iași

Evenimente Martie 13, 2023

În seara zilei de duminică, 12 martie, la Parohia „Sf.Voievozi” Cozmești, Protopopiatul II Iași, s-a desfășurat Taina Sf.Maslu împreună cu o seară duhovnicească.

Părintele Neculai Dorneanu, misionar protopopesc în cadrul Protopopiatului II Iași a conferențiat despre ”Comuniune și întrajutorare între credincioși” reliefând aspecte ale colaborării și comuniunii între credincioșii Bisericii Ortodoxe: „A fi împreună în rugăciune este specific creștinilor, iar Taina Sfântului Maslu este un bun exemplu al faptului că atunci când se adună mai mulți preoți și credincioși rugăciunea este mai puternică. Puterea rugăciunii stă în unitatea celor care se roagă. Mântuitorul ne învață un fapt fundamental: <<Acolo unde sunt adunați doi sau trei în numele Meu acolo sunt și Eu>>.(…) Este un pericol singurătatea omului ca persoană, dar este un pericol și singurătatea ca stare permanentă. Comuniunea înseamnă  a te simți unit cu cel asemenea ție.”

După conferința susținută a urmat o serie de întrebări care au adus la suprafața aspecte ale colaborării între credincioși și au arătat că această credință pe care o avem ne unește cu oameni din alte locuri, uneori străini. Prezent ca invitat la acest eveniment a fost un student ortodox din Kenya, pe nume Ștefan, care a mulțumit tuturor pentru primirea făcută. Părintele conferențiar a subliniat comuniunea de credință care există între ortodocșii din alte țări și cei din România, prin faptul că împărtășesc aceeași credință și săvârșesc aceeași Sfântă Liturghie și aceleași Sfinte Taine, având același țel: mântuirea sufletului.”

Prezenți la slujba Sfântului Maslu au fost credincioși și preoți din Parohia „Sfinții Voievozi” Cozmești din împrejurimi și din Cercul misionar „Sf. Ier. Spiridon” împreună cu părintele președinte de cerc. Serile duhovnicești sunt organizate în cadrul cercurilor misionare din cadrul Protopopiatului II Iași cu sprijinul Părintelui Protopop Marius Daniel Profir și prin îndrumarea și colaborarea cu Părintele Misionar protopopesc al Protopopiatului II Iași, Neculai Dorneanu.

Citește alte articole despre: Protopopiatul II Iași, seară duhovnicească