Patru decenii de slujire lui Hristos -P.C.Pr. Iconom stavrofor Paul Iușcă

Evenimente Iunie 30, 2021

Inima preotului este o inimă deosebită, care trebuie să strălucească mereu de credinţa în Iisus Hristos. Inima preotului trebuie să ardă ca un foc, să strălucească de la lumina Evangheliei, de la iubirea crucii lui Iisus Hristos.[1] ” Sf.Ier. Luca al Crimeii

[1] https://ro.orthodoxwiki.org/Semnul_crucii, accesat la data de 29.06.2021 la ora 20.53;

Mi-a revenit o grea dar plăcută misiune, aceea de a face un „Laudațio” părintelui Președinte emerit al Cercului Pastoral Sf.Ier.Spiridon.  Să vorbesc despre cel pe care îl onorăm ca fiind cel mai vechi dintre noi mă duce cu gândul la cuvintele spuse odinioară despre un om cu personalitate: „are cultul şi curajul convingerilor cinstite şi al ideilor sănătoase[1]”. Un adevărat exemplu și izvor de sfaturi pentru noi, cei mai tineri, părintele Paul Iușcă a fost, de multe ori, cel la care găseam rezolvare la probleme complicate ale slujirii de preot. Experiența celor 41 de ani de slujire, se observă nu doar prin înfățișarea patriarhală a sfinției sale ci și prin modul în care cuvintele sfinției sale țintuiesc în loc pe cei care vor să-i asculte predica, cuvintele, sfaturile. Este un iscusit slujitor și neobosit predicator, și în prezent fiind foarte activ și atrăgând oamenii cu un stil colocvial apropiat de cel care-l ascultă, ca la spovedanie.

Îmi revine așadar plăcerea să prezint pe scurt parcursul vieții, atât cât am putut afla din ceea ce ne-a povestit sau chiar din ceea ce s-a scris despre sfinția sa[2] sau despre copiii săi[3]:  Paul Iușcă, s-a născut la data de 20 iunie 1951 în satul Holboca, lângă municipiul Iași, din părinți binecredincioși, Iușcă Hristea și Elena.  Stagiu militar l-a făcut între august 1971- decembrie1972. A absolvit Seminarul Teologic de la Mănăstirea Neamț, promoția 1980 (1975-1980), într-o vreme în care cei care alegeau calea învățământului teologic erau urmăriți și supravegheați de regimul comunist.

S-a căsătorit la data de 21 iulie 1977 cu doamna învățătoare Grăunte Geta, întemeind o familie cu  profunde valențe religioase, muzicale, artistice. Educația deosebită pe care a dat-o celor cinci copii ni-i descoperă astăzi ca fiind niște oameni realizați: Conf. Univ. Dr. Geta-Dorina la Universitatea Națională de Arte „George Enescu” din Iași, muzician, profesor, dirijor, psiholog– acum de 42 de ani, Părintele Arhidiacon Paul-Hristea, diaconul IPS Arhiepiscop Calinic al Sucevei și Rădăuților și profesor de discipline teologice la Seminarul Teologic „Mitropolit Dosoftei”-în vârstă  40 de ani, Oana-Pauluța, învățătoare – acum de 38 de ani, Ramona-Mirabela, mezzosoprană în Corul Operei din Florența  – 37 de ani și Ștefania, medic epidemiolog – de 34 de ani. Așadar, după cum se vede, aproape toți preoții din Cercul nostru Pastoral suntem, ca vârstă, aproape ca niște fii ai sfinției sale.

Părintele Paul slujește la Parohia Gura Bohotin de o viață de om: 41 de ani: într-o zi de vineri, întâi august 1980, a fost hirotonit de către Preasfințitul Adrian Botoșăneanul ca preot la Parohia „Sf.Ier.Spiridon, episcopul Trimitundei” Gura Bohotin și a rămas până în prezent la aceeași parohie.

Sfinția sa a rezidit biserica „Sfânta Treime” din satul Podul Hagiului,  dărâmată în 1977. Sfintirea ei s-a facut în 1986 și parintele a fost trecut la gazeta comunala la rubrica „Cu musca pe căciulă” si amendat cu 5000 lei[4], așa cum însuși povestea cu haz. A mai reparat biserici, tot în acea perioadă de tristă amintire, la Isaia, Gura Bohotin, Scoposeni.

În 2019, de ziua cuvioasei Parascheva, 14 octombrie,  Inalt Preasfințitul Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolit al Moldovei și Bucovinei, l-a decorat cu „Crucea Moldavă” pentru activitatea deosebită de construcție de biserici în timpul regimului comunist[5].

În ultimii ani, a desfășurat o amplă activitate misionară a președinte al Cercului Misionar nr.11, un cerc compus din preoți în general tineri, aflat sub ocrotirea Sfântului Ierarh Spiridon.

Pentru preoții din Cercul Pastoral Părintele Paul Iușcă rămâne un povestitor cu har, un bun sfătuitor, un preot de nădejde cu care am slujit cu drag, și va rămâne și cel de la care, sperăm, că și de aici încolo, vom avea un cuvânt sau un sfat bun, ca de la un duhovnic și preot încercat. Dumnezeu să vă binecuvinteze anii de viață la fel cum v-a binecuvântat și întărit în toți anii de slujire, Părinte Paul!

Pr. Iulian Andrei

Citește alte articole despre: Protopopiatul II Iași, Pr. Paul Iușcă