Incubatoarele din cadrul Proiectului transfrontalier 2SOFT1.1/187 la etapa Schimbului de experiență

Evenimente Noiembrie 22, 2021

Schimburile de experiență între incubatoarele din  Iași au fost organizate de către Fundația „Solidaritate și speranță” din Iași, ca leader de proiect,  Protopopiatul II Iași, ca prim beneficiar,  prin parteneriat cu Asociația de caritate „Filantropia Creștină” Orhei și Asociația  obștească „Soarta” din Soroca în cadrul proiectului transfrontalier: „Educație pentru dezvoltare și perfecționare în domeniile de creație și producție pe cele două maluri ale Prutului / Education for the development of refinement in creative and productive fields on both sides of the Prut” /2SOFT/1.1/187 ”.

Schimburile de experiență dinspre România către Republica Moldova s-au desfășurat la Liceul „Vasile Alecsandri din Iași, Parohia „Binecredinciosul voievod Ștefan cel Mare și Sfânt” și la Parohia Comarna de Sus.  Au fost opt incubatoare în total care au făcut schimburi de experiență în tandem cele din România, cu cele  din Republica Moldova: incubatorul profesorilor, de antreprenoriat, cel de sănătate, de muzică, de IT, de gătit, de croitorie și de literatură. În perioada  următoare vor continua schimburile de experiență dinspre Republica Moldova, orașele Orhei și Soroca, către Iași până la începutul lunii decembrie.

Întregul eveniment se desfășoară sub înalta binecuvântare al Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolit al Moldovei și Bucovinei.

Citește alte articole despre: Protopopiatul II Iași, 2Soft1.1/187