„Tabăra din Pridvorul Satului” a ajuns la copiii din șapte parohii din comuna Tomești!

Activități Iulie 7, 2023

În perioada 3- 5 iulie 2023 s- a desfășurat prima ”Tabără din Pridvorul Satului” din comuna Tomești. Au participat 120 de copii și preoți din parohiile: Tomești1, Tomești 2, Tomești Deal, Tomești 5, Chicerea, Goruni și Vlădiceni.

În prima zi, dimineață, a avut loc festivitatea de deschidere în biserica gazdă a parohiei "Nașterea Maicii Domnului" Tomești 1, Protopopiatul Iași 2, unde s-au făcut Rugăciunile de dimineață și de binecuvântare a taberei. Apoi a vorbit dl. Director Vasile Silvaș al Școlii "D. D. Pătrășcanu" Tomești, care a venit însoțit de către doamnele profesoare de Religie Georgeta Murăraşu și Oana Pușcașu. După care copiii au intrat în lucrul pe ateliere, călăuziți de către voluntarii formați la Departamentul tineret al Sectorului de misiune din cadrul Arhiepiscopiei Iașilor. Unul din ateliere a fost de artă tradițională meșteșugărească susținut de către doamna Luminița Tudose, iar celalalt a fost de incluziune psiho- socială susținut de către doamna preoteasă Carmen Achirei.

A doua zi de tabără a continuat cu următoarele activități: Rugăciunile de dimineață, urmate de exercițiile fizice de înviorare, lucrul pe ateliere, programul "întreabă preotul" și spovedirea copiilor, jocuri olimpice, Village Bound, bătaia cu apă. Spre seară, cu toții- însoțiți de părinți și bunici- au plecat într- un loc amenajat pentru focul de tabără. Acolo a fost prezentat un moment artistic- cântece, poezii, desene, piesă de teatru- după care s- a servit un grătar la lumina focului de tabără. La final, copiii au citit cu toții în cor Rugăciunile de seară, iar ziua s- a încheiat în spirit de bucurie duhovnicească a comuniunii întru Hristos. A fost prezent și dl. Profesor Ștefan Timofte, Primarul Comunei Tomești, care a aprobat transportul gratis zilnic dimineața și seara a copiilor din Chicerea, Goruni, Vlădiceni și Tomești deal, spre și dinspre tabăra de la biserica "Nașterea Maicii Domnului" Tomești 1, Protopopiatul Iași 2.

A treia și ultima zi de tabără a început cu Sfânta Liturghie oficiată în biserica "Nașterea Maicii Domnului" Tomești 1, Protopopiatul Iași 2, în cadrul căreia au fost împărtășiți copiii spovediți în ziua precedentă. A urmat masa, apoi s- a derulat ultima activitate și anume "vânătoarea de comori". La final au fost oferite Diplome de participare tuturor copiilor, precum și doamnelor din Comitetul parohial, care au asigurat servirea meselor, curățenia zilnică și au pus trup și suflet la buna desfășurare a întregii activități. A fost coborât steagul taberei. Preotul paroh a mulțumit Bunului Dumnezeu, Maicii Domnului, ocrotitoarea parohiei și celor implicați pentru încheierea cu succes a evenimentului. Într-un singur glas, cu toții au promis că se vor întâlni la următoarea "tabără din pridvorul satului" Tomești în anul 2024.

Pr. paroh Ion-Teofil Leuștean