Seară duhovnicească la Parohia „Sf.Apostol și Evanghelist Ioan” din Iași cu tema „Vocație și har în lucrarea mântuirii”

Evenimente Decembrie 12, 2022

Seara zilei de 11 decembrie a fost o ocazie deosebită pentru enoriașii parohiei „Sf. Apostol și Evanghelist Ioan” din Iași, fiind organizată de către părintele paroh, Pr. Gabriel Zaharia, o seară duhovnicească având ca invitat pe părintele Prot. Marius Daniel Profir, Protopop la Protopopiatului II Iași.

Seara duhovnicească  s-a desfășurat duminică, de la ora 16.30, în paraclisul amenajat recent, debutând cu o rugăciune de mulțumire ocazionată de patru ani de slujire de la înființarea acestei parohii, urmată fiind apoi de conferința cu tema „Vocație și har în lucrarea mântuirii” susținută de Pr. Prot. Marius Daniel Profir, Protopop la Protopopiatului II Iași.

Părintele Paroh Gabriel Zaharia ne-a dat câteva detalii: „Evenimentul a debutat cu un moment de rugăciune- Rânduiala de mulțumire pentru toate binefacerile primite,  aceasta întrucât luna decembrie marchează începutul slujirii noastre,  acum 4 ani,  în paraclisul amenajat în curtea unei fabrici de mobilă, prin bunăvoința unor oameni cu dragoste de Dumnezeu și Biserică. Din conferința prezentată am înțeles cu toții că vocația este glasul lui Dumnezeu care mereu ne cheamă la a fi ,,părtași la moștenirea sfinților, întru lumină "( Coloseni, capitolul 1)”

În cuvântarea rostită, părintele protopop a creionat importanța dobândirii harului prin rugăciune și Sfintele Taine, mai ales Taina Împărtășaniei:

„Ne împărtășim cu trupul și cu sângele Mântuitorului, dacă primim dezlegare de la preot, și vom vedea că viața noastră se schimbă; și din tristețea aceea fără măsură și din însingurarea aceea în care ne găseam, începem să avem încredere în ceilalți oameni, ne bucurăm să fim împreună cu ei, nu mai suntem reticenți față de ceilalți și îi bănuim de gânduri ascunse sau că ne-an vrea răul, sau că ar fi invidioși pe noi, sau că gândesc cele rele împotriva noastră, și vedem că toate capătă o nouă consistență, o nouă așezare, în viața noastră. Îmi spunea un Părinte, că rugăciunea schimbă modul de gândire al omului; se schimbă ceva acolo în minte. Niște rotițe care merg într-un fel, ca la ceas; dintr-o data tot mecanismul se reașează și are o altă funcționare. Altfel vede omul lumea, altfel se gândește la ceilalți și viața nu mai este o povară, ci o bucurie. Și simte binecuvântarea lui Dumnezeu în propria viață”.

A urmat apoi o sesiune de întrebări la care a răspuns Părintele protopop în spiritul temei prezentate.

Prezenți la eveniment au fost părintele misionar protopopesc  Pr. Neculai Dorneanu, care a rostit și un scurt cuvânt, precum și preoți din cadrul Cercului misionar „Sf. Ap. Andrei" și cadre didactice și elevi de la Școala generală ,,Vasile Conta", Iași, precum și copii de la Centrul rezidențial ,,Ion Holban " , Iași.  La final a fost prezentat un frumos program artistic de colinde și poezii religioase, moment pregătit de copiii din corul Parohiei Parohiei „Sf Cuvios Dimitrie Basarabov”, din cartierul Bucium, Iași, coordonator fiind Părintele Teofil Panțîru.

Citește alte articole despre: Protopopiatul II Iași, seară duhovnicească