Seară duhovnicească la Parohia Bazga

Activități Aprilie 13, 2022

Duminică, 10 aprilie 2022, la Parohia „Tuturor sfinților” Bazga s-a desfășurat o conferință în cadrul „Serilor duhovnicești” din Postul Mare, un proiect dezvoltat cu ajutorul sectorului de misiune al Arhiepiscopiei Iașilor în cadrul Protopopiatului II Iași.

Credincioșii din Parohia Bazga au fost binecuvântați cu prezența și cuvântul ziditor de suflet al Părintelui Profesor Liviu Petcu de la Facultatea de Teologie Ortodoxa Dumitru Stăniloae Iași. Preotul paroh Teodor Constantin Bărbieru a organizat această activitate, și mulți dintre credincioșii din parohie prezenți la biserica parohială, în ziua de duminică, 10 aprilie, au putut asculta și dezbate tema „Liturghia - cerul pe pământ”. După prezentarea temei, au fost discuții constructive în legătură cu tematica, Profesor Liviu Petcu răspunzând cu dragoste și competență la întrebări. Invitați la activitate a fost preoți din vecinătate și din Cercul misionar „Sfinții Voievozi”.