O candelă pentru unitatea neamului românesc va arde și la parohia „Sfântul Prooroc Daniel” și „Sfântul Mucenic Ioan Valahul” din Iași

Hramuri Mai 13, 2022

Enoriașii din Parohia „Sfântul Prooroc Daniel” și „Sfântul Mucenic Ioan Valahul” din Iași, împreună cu Părintele paroh Ioan Chirvasă au primit joi, 12 mai 2022, cu ocazia hramului, vizita Preasfințitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălți.

Preasfințitul Părinte Episcop Antonie a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Sfânta Liturghie, la biserica „Sfântul Prooroc Daniel” și „Sfântul Mucenic Ioan Valahul” din Iași, cu ocazia hramului.

În cuvântul rostit la sfârșitul Sfintei Liturghii, PS Antonie a vorbit despre viața Sfântului Mucenic Ioan Valahul și rolul sfinților în viața creștinului.  PS Antonie i-a dăruit, părintelui Ioan Chirvasă, una dintre cele două cărți ale cuviosului Anatolie Tihai, editate la Editura Episcopiei de Bălţi, Sectele religioase din Japonia și o candelă care să ardă, la biserica „Sfântul Prooroc Daniel” și „Sfântul Mucenic Ioan Valahul”, pentru unitatea neamului românesc. PS Antonie obișnuiește să ofere câte o candelă bisericilor de peste Prut, unde oficiază prima dată Sfânta Liturghie, candele pe care Preasfinția Sa le-a numit Candelele Unității Neamului Românesc.

Părintele paroh Ioan Chirvasă, la rândul său, a mulțumit Preasfințitului Părinte Antonie pentru binecuvântarea adusă în zi de hram, dăruindu-i un tablou pictat cu imaginea sfântului locaș al comunității „Sfântul Prooroc Daniel” și „Sfântul Mucenic Ioan Valahul” și un set de cărți semnate de părintele paroh. Din soborul de slujitori a făcut parte și Preacucernicul Părinte Marius Daniel Profir, Protopopop al Protopopiatului II Iași.

Informații și imagini preluate de la Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi