„Ghiozdănelul Tău, bucuria mea!”  a ajuns la copiii din șase parohii din Protopopiatul Iași II

Activități Septembrie 7, 2023

Campania „Ghiozdănelul tău, bucuria mea” aflată la a doua ediție, devine un proiect de durată, ajungând și în acest la copiii din șase parohii rurale ale Protopopiatului Iași II.

În cadrul acestui proiect în ziua de șapte septembrie în acest an la sediul Protopopiatului II Iași au fost donate ghiozdane gata echipate unui număr de șaptezeci și cinci de elevi, după cum ne-a dat detalii Părintele Protopop Marius Daniel Profir:  „La sediul Protopopiatului  Iași II au fost prezenți astăzi șaptezeci și cinci de elevi din ciclul primar și gimnazial, aflați în evidența Biroului de Asistență Socială, din șase parohii rurale: Grădinari, Cilibiu, Ungheni, Stânca, Curagău și Măcărești, care au primit ghiozdane cu rechizite în cadrul campaniei „Ghiozdănelul Tău, bucuria mea!” aflată la ediția a doua care va continua și în zilele următoare. Aducem mulțumiri parohiilor care s-au implicat în proiect și tuturor donatorilor. Pentru cei care doresc să sprijine un elev pentru a-și urma visul de a studia mai pot dona în contul RO36 CECE B000 30RO N082 3647”.

Campania „Ghiozdănelul tău, bucuria mea”  vine în sprijinul copiilor din parohiile sărace ale protopopiatului, pentru a preveni abandonul școlar. Pentru mai multe informații, puteți suna la numărul de telefon 0757.264.878, Asistent social Agnes Bianca Țăpușă. Mulțumim tuturor celor ce au donat pentru achiziționarea acestor ghiozdane!