Copiii merituoși la învățătura din Rusenii Noi au fost premiați la biserica din parohie

Activități Iunie 29, 2023

Copiii cu rezultate deosebite la învățătură din Parohia Rusenii Noi, comuna Holboca, jud.Iași, din cadrul Protopopiatului II Iași au fost premiați cu cărți și sume de bani.

Părintele paroh Ionuț Mihalache ne-a transmis motivația evenimentului desfășurat de hram, pe 28 iunie, la slujba vecerniei: „Sf. Vasile cel Mare ne spune că Dumnezeu le călăuzește pașii celor slabi, îi face mai buni pe cei ce se străduiesc și îi luminează, pe cei care se desăvârșesc. Urmând acest îndemn, Biserica se îngrijește de copiii ce se ostenesc cu învățătura și îi recompensează, încurajându-i să meargă pe calea credinței și a învățăturii.”

În seara zilei de 28 iunie a avut loc Vecernia hramului Sfinților Apostoli Petru și Pavel din parohia Rusenii Noi, comuna Holboca județul Iași urmată de ceremonia acordării de premii pentru copiii cu rezultate deosebite la învățătură în anul școlar 2022-2023. Copiii merituoși din parohie au avut bucuria să primească din partea Părintelui Paroh Ionuț Mihalache și a Consiliului Parohial câte un premiu special. Acesta a constat în : o Sfântă Scriptură, o carte de învățături a Sfântului Nicodim Aghioritul, icoana cu Maica Domnului Călăuzitoarea și suma de 300 de lei.

La slujba oficiată și la ceremonia de acordare  a premiilor au participat și un sobor de preoți împreună cu diacon, precum și enoriașii din parohie.