Comisia misionară a Protopopiatului II Iași s-a întrunit la Mănăstirea Miclăușeni

Anunțuri / comunicate Februarie 27, 2023

Comisia misionară a Protopopiatului II Iași s-a întrunit joi, 23 februarie la Mănăstirea Miclăușeni.

Invitat la întrunire a fost Părintele Arhim Nicodim Petre, Consilierul Sectorului de Misiune, Statistică şi Prognoză Pastorală al Arhiepiscopiei Iaşilor, care a prezentat importanța motivației interioare a preoților și a amintit exemple duhovnici și sfinți care pot fi modele pentru preoții zilelor noastre.

Părintele Protopop Marius Daniel Profir a rostit cuvântul introductiv reliefând faptul că lucrarea preoțească, administrativă și filantropică în anul trecut și-a găsit împlinirea cu binecuvântarea IPS Părinte Mitropolit Teofan și că anul acesta va fi continuată lucrarea misionar-pastorală având în centru ei slujirea sfintelor Taine.

Părintele Inspector Mihai Zvorîște a creionat apoi în câteva cuvinte structura și scopul înnoirii cercurilor misionare.

Părintele Neculai Dorneanu, misionar protopopesc a accentuat apoi sensul duhovnicesc al misiunii preoțești, prezentând noi modalități de evaluare ale activității misionare.

Reprezentanții pentru activități cu tinerii, pentru cateheză și pentru activități Pro-Vita și preoții președinți de cerc misionar au prezentat apoi activitățile care s-au desfășurat la nivelul acestor structuri ale Protopopiatului II Iași, precum și proiecte de viitor. Au fost exprimate în general speranțe de a înmulți activitățile comune între cercurile misionare, fiind subliniată importanța comunicării între preoți pentru a dobândi experiență sau pentru a se împărtăși din experiența celorlalți.

Comisia misionară cuprinde pe părintele protopop, ca președinte, părintele misionar protopopesc, reprezentanții pentru activități cu tinerii, pentru cateheză și pentru activități Pro-Vita și preoții președinți de cerc misionar din cadrul Protopopiatului II Iași.

Citește alte articole despre: Protopopiatul II Iași, Comisia misionară, întrunire