Cerc misionar și temă Pro-Vita la Parohia Scoposeni-Gorban, Protopopiatul II Iași

Activități Martie 13, 2023

În seara zilei de 10 martie, la Parohia „Sfinții Voievozi” Scoposeni, comuna Gorban, a avut loc întâlnirea Cercului Misionar-Pastoral „Sfântul Ierarh Spiridon” , Protopopiatul II Iași, tema dezbătută abordând problematica Pro-Vita.

Întâlnirea preoților a debutat la ora 17.00 cu săvârșirea Sfintei Liturghii a darurilor mai înainte sfințite, oficiată de către părintele președinte Iulian Andrei, împreună cu preotul paroh Radu Constantin și cu preoții care fac parte din acest cerc misionar. Cuvântul de învățătură a fost rostit de către părintele președinte urmând apoi susținerea temei „Apărarea demnității copilului nenăscut ” de către părintele Becherescu Nicu-Eugen de la Parohia „Sfânta Treime” Podu Hagiului, comuna Gorban. Tema a fost primită de la Sectorul de misiune al Arhiepiscopiei Iașilor, fiind realizată de către Emanuel Buta.

Întrunirea a avut un aspect inedit pentru faptul că, tema fiind ofertantă, au participat și credincioșii prezenți la slujbă, punând întrebări și dialogând cu preoții prezenți, manifestarea transformându-se într-o întâlnire de suflet.  Această întâlnire se înscrie în activitățile Pro-Vita pentru apărarea vieții copilului născut și nenăscut în luna martie, luna Pro-Vita.

Citește alte articole despre: Protopopiatul II Iași, cerc misionar, Biroul Pro Vita